Congratulations to our 2018/2019 scholarship and award recipients.  It is an honor to award more that $13,000 this year to outstanding young men and women in our community.   Best of Luck in your future!

Many of our scholarships and awards are provided through families, organizations, and businesses in our community.  To acknowledge and thank these donors we do ask that all recipients send a typed or hand written thank you letter.  Information regarding the family, organization, or business was provided in your grant award packet.  Please send your letter to our office and we will forward to the donor.  Sample thank you letters are available by clicking:

Sample thank you letter to FMCCS Board

Sample thank you letter to donor

Tips for writing a thank you letter

Many scholarships pay directly to the school you will be attending.  This information was provided to you in your award packet.  Please submit the Scholarship Recipient Form  to our office by June 15th, 2018.   Again please accept our congratulations and best wishes for your continued success in the future.

Award winners will be updated after all high school awards ceremonies are completed.

2018-19 Recipients

Laura Childs Grant  

Addisyn Blackwell- BHSS,  Jenna Popp- BHSN

Business and Professional Women’s Club Award

Marielle Bradley- BHSS,  Amber Marie Williams- BHSN

Bertha Elizabeth Rogers Hinkle Memorial Scholarship

Esther Winterman – BHSS,  Jenna Popp – BHSN

Phoebe Crookes Whaley Memorial Scholarship

Jasmine Tarter  – BHSN

Brabson Scholarship

Samuel Swyers- BHSS

Florence Hamilton Scholarship

Amanda Wang – BHSS,  Jerrett Alexander – BHSN

The Donald Childs Medal

Calvin Prenkert- BHSS,   Harry Deliyannis  – BHSN

James R. Eberly Scholarship

Not awarded

James F. Thompson & Carolyn Weir Thompson Quill & Scroll Award

Logan Hanchett- BHSS,   Sydney Reeves – BHSN

Sam Burgess Memorial Scholarship

Keegan Deemer- BHSS

L. Jon Wertheim Journalism Award

Frances Sheets -BHSN

Elena T. Veach Memorial Scholarship

Allison Price – BHSN

Isaiah Stroup Memorial Scholarship

Madeline Knapp- BHSN

Lexie Mills Memorial Scholarship

Hope Gummere – BHSS

Fred Simic Memorial Scholarship

Kobe Davis – BHSN

Harrell-Fish Scholarship

Natasha Moe- BHSS

Operation Fishbowl Scholarship

not awarded BHSN

Bloomington Watercolor Society Art Scholarship

not awarded

Leanna Beth Anderson Memorial Scholarship

Emily McGlothlin- HHCC

IU Credit Union Personal Achievement Awards

Bloomington High School North –  Grace Manning

Bloomington High School South – Maggie Lagodzki

Academy of Science & Entrepreneurship – Brayden Marquez

Hoosier Hills Career Center – Daniel Luttrell

Cummings Family Kindness Awards

Binford Elementary School- Madeleine Talbott and David Kovacs

Bloomington North Rotary Outstanding Reader Awards

Tri-North – Karen Tabbal,  Batchelor – Amy Peske,  Jackson Creek- Rachel Cummings and Jessica Berger